W ramach inicjatywy, dostosowanej do różnych grup wiekowych (oddział przedszkolny, klasy I-IV oraz V-VIII), skupiliśmy się na kluczowych aspektach bezpieczeństwa. Dodatkowo, aby wzmocnić przekaz edukacyjny i utrwalić ważne informacje, stworzyliśmy tematyczną gazetkę oraz plakaty o bezpieczeństwie, które zostały wyeksponowane na terenie szkoły.
Dla najmłodszych uczniów zajęcia obejmowały:
•Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym (np. przechodzenie przez jezdnię, (zasada: spójrz w lewo, w prawo, w lewo), jazda na rowerze/hulajnodze/rolkach w kasku, znaczenie pasów i sygnalizacji świetlnej. Bezpieczne korzystanie z kąpielisk: Kąpiel tylko pod opieką dorosłych i w wyznaczonych miejscach.
•Kontakty z obcymi osobami. Nie rozmawiaj z nieznajomymi, nie przyjmuj od nich prezentów, nie wsiadaj do samochodów obcych.
•W słońcu i na podwórku. Ochrona przed słońcem, bezpieczne zabawy w domu i na placu zabaw.
•Zasady pierwszej pomocy. Kiedy i jak wezwać pomoc (numer alarmowy 112), proste działania w nagłych wypadkach np.: pożarach. Uczniowie powtarzali i uczyli się jak reagować w sytuacjach zagrożenia i kiedy dzwonić pod numer alarmowy 112.
Dla starszych uczniów skupiliśmy się na uaktualnieniu wiedzy z zakresu:
•Bezpiecznego korzystanie z kąpielisk i wypoczynku nad wodą oraz w górach. Zasady bezpieczeństwa w jeziorach, rzekach i morzu, świadome pływanie, zagrożenia związane z alkoholem nad wodą.
•Bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Rowerzyści, piesi, hulajnogiści (znajomość przepisów, widoczność), zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego.
•Kontakty z obcymi osobami. Zagrożenia związane z poznawaniem osób przez Internet, zasady weryfikacji tożsamości, unikanie niebezpiecznych sytuacji.
•Zasady pierwszej pomocy. Podstawy resuscytacji, postępowanie w przypadku oparzeń, zranień, zasłabnięć, numery alarmowe.
•Profilaktyce uzależnień. Zagrożenia związane z używaniem alkoholu, narkotyków, dopalaczy i wyrobów tytoniowych (w tym e-papierosów i tytoniu podgrzewanego), wpływ używek na zdrowie i rozwój.
•Bezpieczeństwo w Internecie: cyberprzemoc, ochrona danych osobowych, bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych. Celem świadomego i odpowiedzialnego podejmowania przez uczniów decyzji w każdej sytuacji
W akcji wykorzystano autorskie interaktywne prezentacje, filmy edukacyjne i quizy, aby skutecznie przekazać wiedzę i zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w dbaniu o własne bezpieczeństwo. Zajęcia prowadzone były przez specjalistów szkolnych.