Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 – Rokiem Ignacego Łukasiewicza. W tym roku przypada 200 rocznica narodzin i 140 rocznica śmierci tego wybitnego Polaka.
Dlatego też w dniu 28.09.2022 r. klasy: IV, VI, VII, VIII odwiedziły najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.
Pani przewodnik zapoznała uczniów z historią kopalni naftowej, powstaniem lampy naftowej ze składem chemicznym i zastosowaniem ropy naftowej, zawodem górniczym, farmaceutycznym. Uczniowie brali udział w lekcji - Co to jest ropa naftowa?, w której wykonywali różne doświadczenia. Zwiedzili dom Łukasiewicza, urządzenia wiertnicze, szyby naftowe: Janina i Franek oraz aptekę i laboratorium apteczne.
31 lipca1853 r. po raz pierwszy zapalono lampy naftowe publicznie w szpitalu lwowskim na Łyczakowie. Data ta zapisała się na kartach historii jako symboliczna data NARODZIN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO.
Jednak dopiero w 1854 roku powstała kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa. Pionierami przemysłu naftowego, założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz – skromny farmaceuta; Tytus Trzecieski – ziemianin i inicjator założenia kopalni oraz Karol Klobassa-Zrencki – właściciel wsi Bóbrka. Dzięki zgodnej współpracy, zaangażowaniu oraz dużej operatywności twórców powstało pierwsze na świecie wielowymiarowe przedsiębiorstwo naftowe.
Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się na cmentarz w Zręcinie, gdzie znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza i jego żony Honoraty, aby złożyć im hołd.